×

Асоціація Гостинності оцінила розвиток культурного туризму Приазов’я

Асоціація Гостинності оцінила розвиток культурного туризму Приазовя

 

 Експерти Асоціації Гостинності у рамках проєкту за підтримки Українського культурного фонду визначили індекс розвитку культурного туризму курортних територій Приазов’я. Генічеськ та Арабатська Стрілка відзначилися якісними фестивалями, проте програють в інституційній підтримці культурного туризму.

 За основу було взято п’ять основних місць Приазов’я, які щороку відвідують влітку мільйони туристів, але не всі з них здогадуються про культурний потенціал регіону: Бердянськ, Генічеськ, Кирилівка, Маріуполь, Мелітополь. Серед усіх територій Маріуполь посів перше місце (3,9 балів), далі з однаковим результатом йдуть Бердянськ і Мелітополь (2,6 балів), Генічеськ і Арабатська Стрілка (2,4 бали), Кирилівка (1,6 бали).

 

 

 У цілому, культурно-туристичний рівень розвитку Приазовя на даному етапі отримав 2,64 бали (за 5-бальною шкалою).

 «Це означає, що Приазов’ю – як регіону з багатою історико-культурною спадщиною та колоритними кухнею, традиціями, міфами і легендами – ще є куди рости і розвивати туристичний потенціал. Необхідно дати промоцію культурним скарбам регіону, створити цікаві маршрути, налагодити сервіс, навчити гідів, створити туристично-інформаційні центри, де турист може придбати екскурсію та отримати інформацію про родзинки регіону» – так пояснила низький бал головна експертка проєкту Анна Романова.

 

 Головними потенційними магнітами матеріальної культурної спадщини Приазов’я були визначені заповідник Кам’яна Могила під Мелітополем (український «Стоунхендж»), Генічеський залізний міст, спроектований австро-німецькими архітекторами, музеї Приазов’я, які містять унікальні артефакти – від скіфського золота до картин відомих художників (Айвазовського, Врубеля, Бурлюка, Куїнджі, Реріха, Сєрова, тощо), катакомби та підземні ходи Генічеська, тощо.

 

 Цікавими для туристів магнітами нематеріальної культурної спадщини експерти зазначили автентичну Приазовську кухню, караїмський пиріжок ет-аяклак, традиції вирощування черешні у Мелітополі, грецькі традиції та поселення, німецьку культурну спадщину.

 А ось потужними подієвими магнітами стали фестивалі «Джаз Коктебель», «ГОГОЛЬFEST», фестиваль електронної музики та кайтингу Wave.Spot, фестиваль сучасного мистецтва Biruchiy Art, фестиваль черешні у Мелітополі «Черешнево» та потенційний широкомасштабний фестиваль Приазовської кухні.пі

 Експертами було визначено сильні сторони Приазовя, а саме наявність магнітів матеріальної та нематеріальної культурної спадщини. Разом з тим, вони звернули увагу на слабкі сторони, які заважають розвитку туризму в регіоні: цілепокладання (у стратегічних та програмних документах необхідно визначити культурний туризм як один з пріоритетів розвитку громад), сервіс (необхідно впроваджувати стандарти якості обслуговування у готелях, туристичних базах, ресторанах, транспорті та інших туристичних обєктах).

 Також фахівці проєкту рекомендували якнайшвидше підвищити інституційну спроможність у туристичній сфері (створити відповідну сильну громадську організацію та відкрити мережу туристично-інформаційних центрів) та посилити туристичний супровід (збільшувати кількість гідів).

 Крім цього, головна експертка дослідження Анна Романова надала свої рекомендації для розвитку культурного туризму Приазов’я:

 • - занести культурні об’єкти до Реєстру пам’яток матеріальної спадщини;
 • - відновити пам’ятки за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів, меценатів, міжнародних донорських організацій, діаспори;
 • - створити цікаві культурно-туристичні маршрути;
 • - популяризувати німецькі, грецькі, єврейські культурно-пізнавальні маршрути серед діаспори;
 • - розвивати Приазовську самобутню кухню: створити «Книгу рецептів», фестиваль, підтримувати самобутні заклади харчування;
 • - запровадити «Школу Гідів», підготовити як мінімум 50 гідів Приазовям;
 • - відкрити мережу туристично-інформаційних центрів;
 • - працювати з кіностудіями, запрошувати на зйомки фільмів.

 

 

«Приазов’я має розвиватися не лише як територія пляжного туризму, а як дуже цікавий регіон з точки зору культурного туризму. Цікава архітектура, колоритна кухня, етнічне різноманіття, скіфські кургани, Кам’яна Могила, безліч музеїв та запальні фестивалі – на основі всього цього можна створити туристичні продукти, які будуть приваблювати туристів цілий рік, а не лише влітку, коли море тепле і нема медуз», – зазначила Анна Романова.

 

*

Індекс було визначено за допомогою складної методології, яка включає аналіз багатьох джерел, у тому числі інтернет-джерел (Google-запитів, моніторингу TripAdvisor  та Booking.com), глибинні інтерв’ю з експертами та опитування потенційних туристів.

У кожному з приазовських міст оцінювалися три види культурних магнітів: магніти матеріальної культурної спадщини (архітектура, знакові місця, музеї, галереї, тощо); магніти нематеріальної культурної спадщини (кухня, традиції, обряди, звичаї, ремесла) та фестивально-подієві магніти.

Кожен з магнітів оцінювався за десятьма індикаторами, розподіленими на дві великі групи: інституційна спроможність та туристична привабливість.

 

 


Разрешается использовать материалы сайта в некоммерческих целях при соблюдении следующих требований:
 • поставить прямую активную гиперссылку на оригинал в виде: "источник: https://namori.com.ua"
 • гиперссылки должны быть открыты к индексации поисковыми системами, т. е. ЗАПРЕЩЕНО применять «noindex», «nofollow» и любые другие способы; нельзя использовать редирект в ссылках;
 • все ссылки, имеющиеся в тексте материала должны оставаться в неизменном виде и быть прямыми и активными;
 • в случае регулярного использования материалов сайта «НА МОРЕ», прямая активная ссылка на наш ресурс должна быть размещена на главной странице вашего сайта. 
COPYRIGHT © HTTPS://NAMORI.COM.UA - 2024 ОТДЫХ НА АЗОВСКОМ И ЧЕРНОМ МОРЯХ